وکلاآنلاین - مشاور حقوقی شما


  تماس : vokalamail@gmail.com

رسیدگی به جرایم و تخلفات پزشکی

رسیدگی به جرایم و تخلفات پزشکی در دادسرای جرایم پزشکی و هیئت رسیدگی سازمان نظام پزشکی صورت می گیرد.

تخلفات جزایی و انتظامی پزشکان دو مفهوم متمایز بوده و از جهات عدیده ای با یکدیگر تفاوت دارند؛ خطای انتظامی نقض تکالیفی است که به موجب مقررات صنفی وضع شده است .

پزشکان به موجب مقررات صنفی مکلف به رعایت مواردی هستند که عدم انجام آن‌ها موجب مسئولیت انتظامی شده و انجام این اعمال به هیچ وجه منجر به تعقیب جزایی نخواهد شد.

در حالی که جرم فعل یا ترک فعلی است که قانون گذار برای آن مجازاتی در نظر گرفته باشد و از طرف شخص مسئول ارتکاب می‌یابد. رسیدگی به تخلفات پزشکی توسط هیات‌های بدوی انتظامی مانع رسیدگی توسط محاکم قضایی نمی‌شود ، چرا که ممکن است پزشک اقدام به عملی کند که واجد وصف مجرمانه باشد و چون چنین امری بالتبع تخلف نیز محسوب می‌شود، محاکم دادگستری و هیات‌های بدوی انتظامی هر کدام می‌توانند جداگانه به موضوع رسیدگی کنند. جرایم پزشکی به جرایم مربوط به امور دارویی، مواد خوراکی، جرایم ثبت علایم تجاری، جرایم محیط زیست ناشی از نقض قوانین کار، جرایم ناشی از عدم رعایت استاندارد، جرایم ورزشی و شهرداری‌ها نیز رسیدگی می‌کند. صلاحیت پزشکان در امور پزشکی را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی تعیین می‌کنند، اما به گفته سرپرست دادسرای جرائم پزشکی جرائم و شکایات مربوط به جراحی‌های زیبایی از جمله بیشترین مراجعات مردم به دادسرای پزشکی است.

روند رسیدگی به پرونده‌های مطرح شده در این دادسرا اینگونه است که پس از طرح و ارجاع موضوع به کمیسیون‌های پزشکی، پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که قصور کادر درمانی تشخیص داده شود، مراتب قصور به شعبه رسیدگی ‌کننده ارسال و به دنبال آن پزشک و تیم پزشکی برای ادای توضیحات احضار می‌شوند. در حال حاضر قوانین محکمی برای برخورد با جرایم پزشکی وجود دارد و بر اساس مواد ۶۰ ، ۳۱۹، ۳۲۰، ۶۱۶ و ۵۹ قانون مجازات اسلامی رسیدگی به امور تخلفات و جرائم پزشکی با جدیت صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *